Akcija „Draugiška kuprinė“
Spalio 20 d. vyko akcija „Draugiška kuprinė“. 6-8 kl. mokiniai pertraukos metu svėrė savo kuprines (pasverta 6 kl. – 18, 7 kl. – 14, 8a kl. – 7 ir 8b kl. 16 mokinių kuprinių). Pastebėta, kad iš kiekvienos klasės po keletą mokinių kuprinės yra per sunkios ir viršija leistiną normą. Mokiniams pateikti patarimai, kad turi atidžiai peržiūrėti kiekvienos dienos kuprinės svorį ir susipažinti su kuprinei keliamais reikalavimais:
Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės. O geriausia, kad sudarytų iki 10 proc. kūno svorio.
Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms yra išdėstyti Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“, kurioje pažymima, kad gamintojui draudžiama kuprinę vadinti mokykline kuprine, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Pagrindiniai ir svarbiausi reikalavimai yra susiję su kuprinės svoriu, diržų pločiu ir reguliuojamu ilgiu.
1. Kuprinės svoris. Pagal higienos normos reikalavimus, tuščia pradinuko mokyklinė kuprinė turi sverti iki 700 g, vyresnių klasių mokinio kuprinė gali sverti iki 1 kg. Tačiau ortopedai sutaria, kad geriau šiek tiek sunkesnė ir ortopedinė kuprinė ,nei netinkama vaikui. Kasdieninis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali tapti nugaros skausmu, rankų tirpimu bei kitų sutrikimų priežastimi.
2. Platūs kuprinės diržai. Patogiausi yra 4 cm pločio kuprinės diržai, paminkštinti pečių zonoje. Platūs diržai gerai dėl to, jog tolygiau paskirsto svorį pečiams, todėl neužspaudžiamas trapecinis raumuo ir rečiau vargina pečių juostos skausmai. Diržai būtinai turi būti reguliuojami, kad vaikas pats galėtų užsidėti kuprinę ant pečių, pernelyg daug neužlauždamas rankų. Be to, priklausomai nuo metų laiko ir nešiojamo drabužio, diržų ilgį reikėtų sureguliuoti: užsivilkus paltą ar striukę juos pailginti, o nusivilkus – sutrumpinti. Neleiskite vaikams nešioti kuprinės ant vieno peties, nes stuburas krypsta į vieną pusę ir pamažu tokia jo padėtis išliks visam laikui.
3. Minkšta ar pakietinta? Geriau, jei kuprinė turi vidinį karkasą, išlaiko savo formą ir nesudrimba kaip maišas. Tokioje kuprinėje kieti knygų kampai nespaus nugaros, be to, ilgiau nesusilamdys knygos minkštais viršeliais ir sąsiuviniai. Sunkiausius daiktus rekomenduojame sudėti į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
4. Paprasta ar su „anatomine“ nugarėle? Anatominė/ortopedinė kuprinės nugarėlė, sudaryta iš keleto paminkštintų pagalvėlių, atitinkančių fiziologinius nugaros linkius, tvirtai priglunda prie vaiko nugaros. Pagalvėlė yra lyg atrama, kuri padeda išlaikyti taisyklingą stuburo padėtį, o pati kuprinė turi būti tvirtai prigludusi prie vaiko nugaros.
5. Kuprinės dydis. Nepirkite kuprinės „išaugimui“, tai yra per didelės mokinio ūgiui. Kuprinės viršus neturėtų būti aukščiau vaiko pečių linijos, o apačia – neturi būti žemiau juosmens. Kitaip nešant sunkią kuprinę vaikui bus sunkiau išlaikyti pusiausvyrą, bandydamas išvengti krūvio, tenkančio juosmens sričiai, jis links į priekį arba pritrauks smakrą prie krūtinės.
6. Kuprinės audinys. Idealiausia, kai kuprinė pagaminta iš tampraus, sintetinio ir lengvai skalbiamo audinio. Taip pat padėkite vaikams tvarkingai sudėti daiktus, jog jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
Norime priminti, jog nepamirštumėte atšvaitų arba turėtumėte ryškią kuprinę, pagamintą iš šviesą atspindinčios medžiagos. Kuo daugiau ryškių atšvaitų – tuo jūsų vaikai bus saugesni!
Biologijos mokytoja Aida Vaičiūnienė